Breaking News

Wednesday, August 20, 2014 - 6:00pm
Watches & Warnings Warnings

UIL releases 2012-2014 reclassification and realignment

News

POSTED: Thursday, February 2, 2012 - 12:06pm

UPDATED: Thursday, February 2, 2012 - 7:01pm

UIL officials realeased the realigned districts today.

Here is a look at the new districts in our area:

5-A

District 12
Longview
Mesquite
Mesquite Horn
North Mesquite
Rockwall
Rockwall-Heath
Tyler Lee

District 14
Bryan
College Station A&M
Cons
Conroe
Conroe Oak Ridge
Conroe The Woodlands
Conroe Woodlands
Conroe Woodlands
College Park
Lufkin

4-A

District 14
Hallsville
Longview Pine Tree
Marshall
Mount Pleasant
Sulphur Springs
Texarkana Texas

District 16
Corsicana
Jacksonville
Lindale
Nacogdoches
Tyler
Whitehouse

3-A *Basketball Only

District 13
Atlanta
Paris
Paris North Lamar
Pittsburg
Texarkana Liberty-Eylau
Texarkana Pleasant
Grove

District 14
Crandall
Emory Rains
Kaufman
Quinlan Ford
Wills Point

District 15
Athens
Brownsboro
Canton
Mabank
Mineola
Van

District 16
Bullard
Gilmer
Gladewater
Henderson
Kilgore
Longview Spring Hill
Tyler Chapel Hill

District 19
Fairfield
Groesbeck
Mexia
Palestine
Rusk

District 20
Carthage
Center
Diboll
Huntington
Jasper
Lufkin Hudson *
Pollok Central *

2-A Basketball Districts

District 12
Caddo Mills
Farmersville
Gunter
Leonard
Pilot Point
Sunnyvale
Van Alstyne

District 13
Dallas Faith Family
Dallas Life Oak Cliff
Eustace
Kemp
Malakoff
Palmer
Red Oak Life
Scurry-Rosser

District 14
Alba-Golden
Commerce
Como-Pickton
Edgewood
Grand Saline
Lone Oak
Quitman
Winnsboro

District 16
Daingerfield
Hooks
Hughes Springs
Linden-Kildare
New Boston
Omaha Pewitt
Queen City
Redwater

District 17
Diana New Diana
Elysian Fields
Gladewater Union
Grove
Jefferson
Ore City
Tatum
Waskom
White Oak

District 18
Arp
Big Sandy Harmony
Frankston
Gladewater Sabine
Hawkins
New London West Rusk
Troup
Winona

District 19
Crockett
Elkhart
Garrison
Groveton
Nacogdoches Central
Heights
Palestine Westwood
Woden

District 20
Corrigan-Camden
Deweyville
Hemphill
Kirbyville
Kountze
Newton
Warren
Woodville

District 24
Anderson-Shiro
Centerville
Franklin
Hearne
Hempstead
New Waverly
Onalaska
Trinity

2-A Football Div. II

District 8
Alba-Golden
Bogata Rivercrest
Clarksville
Como-Pickton
Cooper
Edgewood
Paris Chisum

District 9
De Kalb
Diana New Diana
Elysian Fields
Hughes Springs
Linden-Kildare
Omaha Pewitt
Ore City
Waskom

District 10
Arp
Frankston
Garrison
Gladewater Union
Grove
Hawkins
New London West Rusk
Winona

District 12
Anderson-Shiro
Corrigan-Camden
Deweyville
Groveton
Hemphill
New Waverly

2-A Football Div. I

District 6
Caddo Mills
Commerce
Farmersville
Howe
Pottsboro
Sunnyvale
Van Alstyne

District 7
Eustace
Grand Saline
Kemp
Lone Oak
Malakoff
Quitman
Winnsboro

District 8
Daingerfield
Hooks
Mount Vernon
New Boston
Pattonville Prairiland
Queen City
Redwater

District 9
Big Sandy Harmony
Gladewater Sabine
Jefferson
Tatum
Troup
White Oak

District 10
Anahuac
Hardin
Kirbyville
Kountze
Newton
Warren
Winnie East Chambers
Woodville

District 11
Crockett
Elkhart
Franklin
Palestine Westwood
Teague
Trinity

1-A Basketball Div. II

District 23
Campbell
Cumby Miller Grove
Fruitvale
Trinidad
Yantis

District 24
Avinger
Bloomburg
Gilmer Union Hill
Karnack
Saltillo
Sulphur Bluff

District 25
Apple Springs
Chireno
Douglass
Groveton Centerville
Kennard
Laneville
Oakwood

District 26
Burkeville
Chester
Goodrich
High Island
La Marque Premier Acad
of Learning
Leggett
Spurger

1-A Basketball Div. I

District 15
Blue Ridge
Celeste
Cumby
Ivanhoe Rayburn
Merit Bland
Quinlan Boles
Trenton
Wolfe City

District 16
Avery
Detroit
Honey Grove
Maud
McLeod
Simms Bowie
Sulphur Springs North
Hopkins

District 17
Beckville
Big Sandy
Harleton
La Rue La Poynor
Martins Mill
Overton
Price Carlisle

District 21
Alto
Cushing
Mount Enterprise
Neches
New Summerfield
Wells

District 22
Gary
Joaquin
Martinsville
Shelbyville
Tenaha
Timpson

District 23
Broaddus
Brookeland
Lufkin Pineywoods
Community Academy
Pineland West Sabine
San Augustine
Zavalla

1-A Football Div. II

District 10
Cumby
Detroit
Gilmer Union Hill
Maud
Overton

District 11
Burkeville
Evadale
Mount Enterprise
Sabine Pass

1-A Football Div. I

District 6
Cayuga
Dallas Gateway
Italy
Itasca
Kerens
Malakoff Cross Roads

District 8
Celeste
Honey Grove
Quinlan Boles
Simms Bowie
Wolfe City

District 9
Beckville
Big Sandy
Harleton
Joaquin
Price Carlisle
Timpson

District 10
Alto
Cushing
Grapeland
Pineland West Sabine
San Augustine
Shelbyville

District 11
Colmesneil
Hull-Daisetta
Iola
Saratoga West Hardin

6-Man Div. II

District 14
Cherokee
Oglesby
Prairie Lea
Star

District 16
Calvert
Karnack
Milford
Trinidad

6-Man Div. I

District 15
Bloomburg
Campbell
Fruitvale
Ladonia Fannindel
Laird Hill Leveretts
Chapel

District 16
Apple Springs
Chester
High Island
Oakwood

You can see all changes here

Comments News Comments

Post new Comment